10 top filmů: Alexander Fu Sheng a jeho zásadní role. Proč umřel mladý?

filmy
Jiří Romero
Karate

Na Alexandera Fu Shenga jsme vzpomínali v souvislosti s jeho nedožitými 67. narozeninami. Ideální příležitost připomenout si jeho nejslavnější filmy, ve kterých naplno rozbalil své umění kung-fu.

Police Force

  • Jing cha, 1973, režie: Cheh Chang, Yang-Ming Tsai

Skutečný začátek osudové spolupráce s režisérem Chang Chehem. Po několika menších kreacích se Alex konečně dočkal hlavní role v akčním filmu o muži, který se kvůli pomstě připojí k policejnímu sboru. Nyní však musí při pátrání po vrahovi respektovat zákon.

Šaolin: Škola bojových umění

  • Hung kuen yue wing chun/Shaolin Martial Arts, 1974, režie: Cheh Chang

Rok po smrti Bruce Leeho natáčí Alex první z „šaolinské“ série, ve které naplno předvedl své umění kung-fu. Jako mladík s ním začal během pobytu na Havaji, později se v něm půl roku zdokonaloval u legendárního Lau Kar-leunga (mj. režisér 36. komnaty Šaolinu a Legendy o opilém Mistrovi s Jackiem Chanem).

Dva hrdinové

  • Fang shi yu yu hong xi guan/Blood Brothers, 1974, režie: Cheh Chang

Ve stejném roce si Alex zahrál ve snímku o boji šaolinských učedníků proti vojákům z nepřátelské dynastie Čching. To se pro jeho další kariéru stalo typické – filmy chrlil jak na běžícím pásu, často stihl účinkovat až ve čtyřech za rok. A vždy v hlavní roli!

Marco Polo

  • Ma Ge Bo Luo, 1975, režie: Cheh Chang

Historický akční film z dávných dob, kdy Číně vládla mongolská dynastie Juan v čele s Kublajchánem. Hrdinného benátského kupce hraje jiná akční béčková legenda ze sedmdesátek Richard Harrison, pozdější mega ninja.

Šaolinští mstitelé

  • Fang Shih Yu yu Hu Hui Chien/The Shaolin Avengers, 1976, režie: Cheh Chang

V roce 1976 hrál Alex ve třech šaolinských filmech. Šaolinští mstitelé patří k vrcholům jeho kariéry, ovšem i snímky Nová škola Šaolinu a Chrám Šaolinu se hodně povedly. Vypráví proslulý příběh o zradě šaolinského chrámu Poustevníkem Bílé Obočí a pomstě rebelem Fang Shih-yuem.

Chrabrý lučištník

  • She diao ying xiong chuan/The Brave Archer, 1977, režie: Cheh Chang

Možná překvapivě asi nejslavnější Alexův film (dočkal se tří pokračování). Téměř dvouhodinový snímek se pyšní bohatou choreografií i kostýmy a pohybuje se mezi kung-fu nářezem, dramatem a milostným příběhem.

Výkřik žlutého orla

  • Leng xue shi san ying/The Avenging Eagle, 1978, režie: Sun Chung

Třináctý orel touží po pomstě a Alexander Fu Sheng je připraven mu s ní vydatně pomoci. V povedeném filmu si vynahradil neúčast ve Škole hada (Had ve stínu orla) kvůli zlomeninám nohou, která se stala odrazovým můstkem v kariéře Jackieho Chana.

Legendární zbraně Číny

  • Shi ba ban wu yi/ Legendary Weapons of China, 1982, režie: Lau Kar-leung

Klasický wu-sia biják spojil dohromady tři legendy: Alexandera, jeho učitele Lau Kar-leung a Gordon Liu. Jeden z posledních Fu Shengových filmů pojednává o 18 tradičních zbraních používaných ve wushu, což znamená nepřetržitý proud bitek a soubojů.

Kočka vs. krysa

  • Yu mao san xi jin mao shu/Cat vs. Rat, 1982, režie: Lau Kar Leung

Alexander Fu Sheng se představuje na sklonku své kariéry. Bratrské kočkování o to, kdo je lepší bojovník, přeroste v zápas na život a na smrt. Film se přesto nese na vlnách humoru a prosadil se také komerčně.

Eight Diagram Pole Fighter

  • Wu lang ba gua gun, 1984, režie: Lau Kar Leung

7. června 1983 Alexander Fu Sheng zahynul ve věku 28 let při dopravní nehodě v Kowloonu. Stalo se v době natáčení Eight Diagram Pole Fighter, který se tak bohužel stal jeho posledním filmem. A rošťák s věčným úsměvem odešel bavit svým uměním do kung-fu nebe.



Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.