Vítejte na výtečné vlastivědné výpravě. Recenze sci-fi komiksu Aldebaran

komiks
Josef Křenek
Daleké galaxie
  • Domů
  • Daleké galaxie
  • Vítejte na výtečné vlastivědné výpravě. Recenze sci-fi komiksu Aldebaran

Komiksová kniha Aldebaran? Seznamte se s vynikajícím příkladem průzračně čisté sci-fi s napínavým dějem, jednoznačně definovanými charaktery hlavních postav a především s dokonale popsaným mimozemským světem vzdálené planety obývané lidmi.

Právě popis planety Aldebaranu dělá ze čtení tohoto komiksu tak báječný zážitek. Zdá se, že jeho tvůrce Leo (Luiz Eduardo de Oliveira, jinak Brazilec jak fotbalový balón) stvořil příběh jenom proto, aby mohl vymýšlet zcela neznámý svět. Víme jeho exaktní velikost a další geografické či astronomické parametry, máme k dispozici mapu s polohou kontinentů a měřítkem, známe chronologii jeho kolonizace.

Nejvíce se ovšem autor laská s prokreslením planetární přírody.

Co chvíli na nás vyskočí nová kreatura a hrdinové nám prozradí její název, charakteristiku, habitat. S většinou nebezpečných zástupců aldebaranské fauny se navíc seznámíme přímo v akci. Aldebaran se podobá Zemi – to samé platí i pro řadu zvířecích potvoráků, zároveň se ovšem odlišují či vytvářejí zcela nové, často překvapivé formy.

Aldebaran: vícero vrstev vyprávění

Pouze s exkurzí do rostlinné a živočišné říše by si ovšem čtivý sci-fi příběh nevystačil. Sledujeme proto také pátrání po záhadné bytosti, která se zjevuje v rozmanitých podobách, náladách i velikostech. Zdá se, že představuje klíč pro dešifrování celé řady nepochopitelných jevů i dějových otázek. Lapit ji není vůbec snadné, neboť obývá aldebaranské oceány – planetu z 91 % pokrývají vodní plochy.

Ve druhém plánu se ještě dozvídáme o politickém boji na Aldebaranu. Rebelové rebelují a vládci ládují do mušket. Pak je tu vrstva třetí, prodchnutá nehynoucí nadějí na opětovné setkání s pozemšťany slibující pokrok, progres a růst. Tempo kvůli tomu sice občas nepatrně zatuhne, někdy se mluví tolik jako v Ordinaci, bubliny zabíhají do nadbytečné popisnosti, ale z celkové čtivosti to ve výsledku příliš neubírá.

Aldebaran: velmi vyvedený vesmír

Ruku v ruce s takovým encyklopedickým námětem musí kráčet dostatečně popisná, chtělo by se napsat dokumentační kresba. A přesně taková Leova kresba je. Čistá. Nekomplikovaná. Jako z učebnice přírodovědy. Umí zabrat krajinu pěkně vcelku, ani nezapomíná na žádný detail. Mazlí se s anatomií. A také mladé študenty decentně provokuje. Tu pod sukénkou zahlédneme bílé kalhotky, tam při převazu zranění vyjukne z halenky sněhobílé ňadro.

Na straně 52 se už bezostyšně souloží.

Souborné vydání série Aldebaran obsahuje na 260 stránkách všechna původní alba (Catastrophe, Blonde, Photo, Groupe, Créature) a přečíst ho na jeden zátah a pět piv není problém. Odradit by vás nemělo ani starší datum vzniku komiksu – tím více si můžeme být jisti oprávněností jeho zařazení do crwácké edice Mistrovská díla evropského komiksu.

A nemuselo by zůstat u jednoho integrálu. Tenhle „Leoverse“ se za 25 let existence rozrostl do řady dalších prequelů a sequelů, které svou kvalitou nezaostávají za originálem (no tak určitě). Pokud tedy všechno klapne (= Aldebaran se bude dobře prodávat), mají se čeští fanoušci kvalitního sci-fi komiksu rozhodně na co těšit.

Aldebaran

  • Scénář a kresba: Leo
  • Překlad: Richard Podaný
  • Nakladatelství Crew
  • 260 barevných stran
  • Hodnocení: 5/5


Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.