Fanoušci nefalšovaného slasher hororu říznutého pořádnou porcí gore akce se po delší době konečně zase dočkali rozmáchlejší produkce. Nejnovější Texaský masakr motorovou pilou totiž skutečně dostává svému názvu a servíruje notně krvavou podívanou, vhodnou pouze pro zkušeného a otrlého diváka.
Varování: Tato recenze obsahuje drastické pasáže a citlivým osobám může způsobit psychické i zdravotní obtíže.
Původní Texaský masakr motorovou pilou od Tobe Hoopera z roku 1974 děsil (a zároveň přitahoval) diváky svým strašným (avšak mistrovsky zvoleným) pojmenováním a především svou neuvěřitelně tísnivou a ke konci také odpornou atmosférou. Příběh dlouho pouze našeptával, a když opravdu došlo na „tu motorovku“, tvůrci dali (vcelku rozumně) s ohledem na dobové technické možnosti přednost náznakům před realisticky zobrazenou řezničinou.
To současný realizační štáb zcela rezignoval na atmosféru a s ohledem na současné technické možnosti dal přednost naturalisticky zobrazené brutalitě. Prostě znovu oživil Koženou tvář a z Texaského masakru motorovou pilou udělal pořádný – masakr.
Jak moc odporný je Texaský masakr motorovou pilou? Hodně moc
S dějem si scenárista Chris Thomas Devlin hlavu věru příliš nelámal. Partička angažovaných hipsterů (či co to je) nevědomky rozzlobí Leatherface právě v okamžiku, kdy ve strašidelně působícím městečku duchů Harlow pořádá obchodní párty za účasti několika desítek nagelovaných hejsků z dalekého city. A s city u Kožený tváře rozhodně počítat nemůžou.
Režisér David Blue Garcia v poměrně krátké době rozjíždí efektně nasvícený, pestře vybarvený a svižně odsýpající jateční festival. Přehlídka zlámaných hnátů, vypíchnutých očí a uřezaných oudů vrcholí eklhaftózní scénou v autobusu. Intenzitou ani detaily vhodnými pro studenty chirurgie nešetřící Leateherfaceova jízda si tady ztvárněním nezadá se slavným hřbitovním soubojem v Jacksonově legendárním krváku Braindead, ba dokonce ani s řadou zvráceností ze starých Schnaasových odpadů á la Zombie 90: Extrémní nákaza.
V netflixovském Texaském masakru motorovou pilou (žádná jiná distribuce si údajně tuto ouchylnost neodvážila vzít pod svá křídla) se navíc také najde prostor i na humor. Někdy nechtěný (například hluboké poškádlení břicha řetězem s následným vyhřeznutím příslušného obsahu není dostatečným důvodem ke smrti jeho majitele), jindy veskrze vybroušený, třeba když navoněný metrosexuál natáčí Koženoxychta rozvážně startujícího svůj vražedný nástroj milovaný a od útoku ho odrazuje sebevědomými slovy „hni se a vymažu tě“.
Herecká střeva v Texaském masakru? V pořádku
Tak to má prostě být – děláte-li masakr, ať je z toho masakr. A to se tvůrcům, kteří z velké části točili v Bulharsku (takže žádné hrůzu nahánějící slunečnicové pole na jihu USA, nýbrž mnohem levnější krajinka kdesi pod Starou Planinou) povedlo. Pravověrný milovník morbidních horůrků v takovém případě blahosklonně přehlédne řadu nelogičností, povinnou agitku v podobě likvidace staré konfederační vlajky nebo nepříliš vydařený závěr. Naopak ho potěší svižně odsýpající průběh, neprotahovaná stopáž, ve své práci dobře se orientující vrahoun i solidně vybudovaná návaznost na 48 let starý originál.
A vůbec se nepozastaví nad tím, že recenze nehodnotí herecké výkony. O ty totiž v Texaském masakru motorovou pilou až tak moc nejde a ke všemu jsou zajímavé asi tak jako dědečkova zrezivělá pilka ve stodole. Všichni – na první pohled veskrze nesympaticky působící – účinkující ostatně zahráli svou roli na výtečnou, neboť jejich jediný úkol spočíval ve řvaní a hroucení při průjezdu motorovkou jejich útrobami. Čvacht.
Texaský masakr motorovou pilou
- USA 2022, 83 min
- Texas Chainsaw Massacre
- Režie: David Blue Garcia
- V hlavních rolích: Elsie Fisher, Sarah Yarkin, Mark Burnham, Jacob Latimore, Moe Dunford, Olwen Fouere, Alice Krige, Nell Hudson, Jessica Allain, William Hope, Jolyon Coy
- Hodnocení: 4/5