Velké trable ve velké Číně. Recenze Shang-Chi a legenda o deseti prstenech

filmy
Josef Křenek
MCU
  • Domů
  • Marvel
  • MCU
  • Velké trable ve velké Číně. Recenze Shang-Chi a legenda o deseti prstenech

Ale předně to nejsou prsteny, ale náramky. Není to ani legenda, nýbrž krutá realita. A Shang-Chi vlastně (ještě) není žádný Avenger. Tři fakta, která na první pohled vypadají jako nemilosrdná a negativní kritika filmu Shang-Chi a legenda o deseti prstenech, však ve skutečnosti míří k jeho přednostem. A důvodům, proč na něj zajít do kina (Jaké byly naše první dojmy?).

Prsteny, legendy a Avengeři

Prsteny, nebo náramky, čert to vem. V příběhu o ně (zatím) moc nejde, jejich moc a schopnosti do děje zásadním způsobem nevstupují, spíše ho jenom ozvláštňují. Slouží jako originální zbraň a symbol moci, o jehož fungování se podrobněji dozvíme (snad) někdy příště.

Legenda o deseti prstenech vypráví o způsobu, jakým se Xu Wenwu (otec Shang-Chiho a zároveň zlý Mandarin) v podání výtečného Tonyho Leunga kdysi dostal k moci a nesmrtelnosti. Ideální příležitost, jak zabrousit do čínské historie a mytologie, které západní publikum vždy fascinovaly.

Pravda, Shang-Chi není Avenger, ale propojení s Marvel Cinematic Universe tady přeci jen máme. Mandarinova zločinecká organizace „Deset prstenů“ měla v marvelovském vesmíru na svědomí spoustu nekalostí – například hned v úvodním Iron Manovi unesla Tonyho Starka. S falešným Mandarinem z Iron Mana 3 – herec Trevor Slattery v podání Bena Kingsleyho – se dokonce opět potkáváme.

MCU + kung-fu = 1*

Shang-Chi a legenda o deseti prstenech je tedy na MCU nezávislý film, což mu ve spojení s jeho východoasijským laděním body nebere, ba spíše přidává. Mystická složka filmu neruší a o fantasy závěru nechává diváka vytvořit si vlastní dojem.

A přestože se Marvelu může vyčítat jistá vypočítavost, že stvořil snímek zaměřený na asijské publikum (ostatně, už uspokojil a ještě plánuje uspokojit ledaskoho), při jeho sledování to roli také nehraje. Na kung-fu mlátičky jsme si už dávno zvykli a milujeme je, navíc první část se odehrává převážně v USA a druhá v Číně. To tvůrcům umožňuje servírovat perfektní akční scénu v sanfranciském autobusu, výtečný boj na lešení mrakodrapu v neonovém Maccau i megabitvu s netvory v pohádkové říši Ta Lo.

Digitální masakr a nudný Simu Liu

Bohužel to s sebou přináší i jeden ze dvou neduhů filmu. Rozsah digitálních triků postupně nabobtnává, až se nakonec stává takřka nesnesitelný. Závěrečný dračí souboj je sice rádoby ohromující, avšak vizuálně totálně přepálený a oční bulvy ničící.

Druhé minus dostává Shang-Chi a legenda o deseti prstenech za hlavní postavu. Nemastný, neslaný, nijaký Shaun (jak se v civilu superhrdina jmenuje) má sice pekáč buchťáků a s pomocí počítače skáče několik metrů vysoko, jenže to je asi tak vše. Zatímco ostatní Avengery můžete milovat, nebo nenávidět, tenhle týpek hraný Simu Liuem vám bude nejspíše buřťák. A jeho otravná kámoška Katy (Awkwafina) situaci nijak nevylepšuje, spíše naopak.

Shang-Chi a legenda o deseti prstenech

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings
  • USA 2021, 133 min
  • Režie: Destin Daniel Cretton
  • V hlavních rolích: Simu Liu, Tony Leung Chiu-wai, Awkwafina, Fala Chen, Michelle Yeoh, Wah Yuen, Florian Munteanu, Ben Kingsley
  • Hodnocení: 4/5


Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.