Jaderné katastrofy ve filmu

filmy
Josef Křenek
Černobyl

Když se řekne nukleární katastrofa, spousta pamětníků si asi vzpomene na americký televizní film Den poté. U nás si získal takřka kultovní status po uvedení v sovětské televizi (kterou jsme mohli naladit na třetím kanálu) v dobách perestrojky. Vypráví o jaderném útoku SSSR na USA a jeho následcích. My se však chceme v souvislosti se seriálem Černobyl podívat na snímky, jejichž děj má alespoň částečně základ v realitě.

Jaderná havárie: Den první

(Der erste Tag, Rakousko 2008) 

Skutečný bizár o zlých Češích. Tento rakouský televizní skvost líčí paniku v rakouském pohraničí po havárii v jaderné elektrárně Dukovany.

Čínský syndrom

(The China Syndrome, USA 1979)

Hvězdné obsazení (Jane Fonda, Jack Lemmon, Michael Douglas) snímku odpovídá nebývalému zájmu veřejnosti o zfilmované téma. „Čínský syndrom“ byl strach Američanů z jaderné havárie v 70. letech z důvodu roztavení reaktoru při poruše chlazení, jeho protavení z elektrárny skrze celou planetu a vynoření na opačné straně v Číně. Takřka neuvěřitelným paradoxem zůstává, že jen 12 dní po premiéře skutečně došlo v Three Mile Island k docela podobné nehodě, která se stala historicky nejhorší jadernou havárií v USA.

Bosý Gen

(Hadaši no Gen, Japonsko 1983)

Tak tohle má úroveň. Animovaná adaptace proslulé protiválečné mangy Keidžiho Nakazawy vypráví o malém chlapci, který prožívá konec druhé světové války – v Hirošimě. Neuvěřitelně emočně náročný film, zvlášť při vědomí, že tohle se fakt stalo.

Nukleární katastrofa

(Nuclear Hurricane, USA 2007)

Opravdová katastrofa, neboť tady se jedná o jeden z nejhorších televizních filmů, které byly kdy natočeny. Jeho tvůrci byli snad ještě hloupější než skuteční zaměstnanci Černobylu, kteří způsobili jeho výbuch.

Černý déšť

(Kuroi Ame, Japonsko 1989)

Další Hirošima, tentokráte hraná a černobílá. Děj se zaměřuje na události a především životy obyčejných lidí, kteří výbuch přežili, ovšem tím pro ně začíná tragédie nová. Nemoc s ozáření znamená počítání dnů do konce života…

Přehled jaderných katastrof

Závažnost atomové nehody klasifikuje Mezinárodní stupnice jaderných událostí (The International Nuclear Event Scale – INES). Zahrnuje 8 kategorií: od stupně 0 (odchylka, nemá bezpečnostní význam) až po stupeň 7 (velmi těžká havárie). Níže uvádíme pouze havárie hodnocené jako INES 4 a výše.

  • 29. 9. 1957 – jaderná havárie v komplexu Majak v Čeljabinské oblasti, SSSR (INES-6).
  • 10. 10. 1957 – požár reaktoru a únik radiace ve vojenském zařízení v Sellafieldu, VB (INES-5).
  • Leden 1977 – havárie elektrárny Jaslovské Bohunice A-1, ČSSR (INES-4).
  • 28. 3. 1979 – havárie a únik radiace v elektrárně Three Mile Island v Pensylvánii, USA (INES-5).
  • 26. 4. 1986 – nejzávažnější havárie v historii energetiky v Černobylu, SSSR, dnes Ukrajina (INES-7).
  • 11. 3. 2011 – havárie kvůli zaplavení vlnou tsunami v elektrárně Fukušima I, Japonsko (INES-7).


Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.